Auta powypadkowe Data dodania: 18 grudnia 2020

Auta powypadkowe

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno auta w salonie. Natomiast branie pojazdu w leasing wydaje się nieopłacalne na dłuższą metę. Dlatego przeważająca część konsumentów interesuje się pojazdami używanymi.

Nabywamy je w komisach lub bezpośrednio od właścicieli, którzy już ich nie potrzebują. Wśród oferowanych pojazdów panuje duże bogactwo. Dzielą się według marki, rocznika, ale także historii. Na przykład niektóre z nich uległy kolizji, dlatego określamy je mianem powypadkowych. Natrafimy na nie w komisie samochodowym bądź na aukcji organizowanej przez wiele podmiotów (bank, policję, ubezpieczalnię itd). Co powinniśmy o tych samochodach wiedzieć? Czy warto się o nie starać?

Auto powypadkowe z ubezpieczalni

Słysząc o aucie powypadkowym, może nam się zapalić w głowie alarmowa lampka. To zrozumiałe – nie chcemy przecież przesiadać się do auta, które nie nadaje się do jazdy, a przywrócenie go do jako takiej użyteczności wymagałoby nakładu sił, cierpliwości i pieniędzy. Tymczasem pośród tego rodzaju samochodów znajdziemy bardzo dużo sprawnych i wartościowych egzemplarzy. Owszem, zdarzają się wraki – aby mieć z nich jakąś korzyść, trzeba dobrze oszacować potencjał zakupu. Inaczej to wygląda z samochodami, które nie mają poważnych uszkodzeń i potrzebują wyłącznie niewielkich korekt karoserii czy mechaniki. I choć pochodzą z wypadku, to jednak wciąż są dość cenne i warto się nimi zainteresować. Gdzie powinniśmy szukać, jeżeli chcemy stać się właścicielami takiego auta?

Jedną z popularniejszych metod jest wzięcie udziału w licytacji. Samochody powypadkowe często trafiają do ubezpieczalni. Dzieje się tak, kiedy zamiast płacić za ich naprawę, postanawiają wypłacić klientowi odszkodowanie. I organizują aukcje z otrzymanymi w ten sposób pojazdami.

Auto powypadkowe z ubezpieczalni: aukcje

Co istotne, ten typ licytacji ma charakter zamknięty. Czyli prywatna osoba – dajmy na to, nasz sąsiad spod siódemki – nie może do niej przystąpić w sposób bezpośredni. Wystawione auta mogą licytować upoważnione do tego podmioty, współpracujące z danymi ubezpieczalniami. Zwykle są to firmy trudniące się handlem i pośrednictwem, do których zgłaszają się zainteresowani. Rejestrują się na ich serwisach, przeglądają wciąż aktualizowaną ofertę (zdjęcia i opisy aut), by wziąć udział w wybranej licytacji wewnętrznej. W przypadku zwycięstwa stają się klientami firmy, która w ich imieniu licytuje upatrzony samochód na aukcji zewnętrznej. Mają one charakter albo kopertowy (nie wiadomo, ile zaoferowali konkurenci), albo jawny (widać najwyższe stawki).

Auta powypadkowe ze szwajcarskich ubezpieczalni

Na polskim rynku samochodowym, ale także na naszych drogach, pojawia się coraz więcej aut sprowadzanych z zagranicy. Pewna ich część została wylicytowana na aukcjach. Dużym zainteresowaniem cieszą się auta powypadkowe ze szwajcarskich ubezpieczalni. Szwajcaria jest majętnym państwem, więc jej obywatele wymieniają całkiem niezłe pojazdy na nowsze i droższe. Zatem za stosunkowo niewielką cenę można się stać posiadaczem wartościowego pojazdu.