Samochody powypadkowe z firm ubezpieczeniowych Data dodania: 5 stycznia 2021

Samochody powypadkowe z firm ubezpieczeniowych

Istnieje wiele możliwości pozyskania auta. Nabywane pojazdy pochodzą z bardzo różnych źródeł. W salonach samochodowych znajdziemy pojazdy nowe i zwykle, z tego właśnie powodu, dość kosztowne. Dlatego chętnie rozglądamy się za innymi szansami. Przeglądamy na przykład portale ogłoszeniowe. Rzeczywiście, można na nich wyszperać całkiem niezłe oferty… 

Choć wielu z nas coraz częściej kieruje zainteresowanie w stronę samochodów powypadkowych. Nabywamy je od rozmaitych podmiotów, choćby od firm ubezpieczeniowych. W jaki sposób przebiega proces zakupu tego rodzaju samochodu?

Samochody uszkodzone z firm ubezpieczeniowych: charakterystyka

Charakterystyczna dla samochodów powypadkowych jest ich różnorodność. Odnosi się to do wielu aspektów. Po pierwsze wśród nich znajdziemy auta reprezentujące właściwie wszystkie marki samochodowe, włącznie z tymi najbardziej znanymi i najwyżej cenionymi. Jeżeli ktoś jest przywiązany do jednej konkretnej firmy, wtedy będzie przeglądał oferty z autami uszkodzonymi tak długo, aż znajdzie propozycję sygnowaną marką, do której nabrał zaufania. Pojazdy te różnią się także typem, czyli w dużej mierze także przeznaczeniem. Nie brakuje więc zarówno mniejszych miejskich aut, jak i większych rodzinnych czy nawet terenówek. Jednak dla wielu najważniejszą cechą takiego samochodu jest stopień jego uszkodzenia. Wypadek, w którym brał udział, mógł być poważny lub też stanowił lekką stłuczkę, niegroźną kolizję. Zdarzają się zatem i wraki, które kupuje się raczej tylko po to, by je zezłomować, i odznaczające się zdecydowanie lepszym stanem, gdy wysyłanie ich na szrot byłoby zdecydowanie złym wyborem. Decydując się na nabycie uszkodzonego pojazdu, warto umieć oszacować, ile dany pojazd jest wart i czy opłaca się go naprawiać, czy też koszty poniesione u mechanika okazałyby się zbyt duże.

Gdzie zaś szukać aut uszkodzonych? Na przykład na przeróżnych aukcjach. Organizuje je wiele podmiotów, choćby tak szacowne instytucje jak policja czy bank. Wiele licytacji odbywa się także pod egidą firm ubezpieczeniowych. Do ich rąk trafiają auta klientów, które pochodzą ze stłuczek i kolizji. Jeżeli ubezpieczalni nie kalkuluje się łożyć na naprawę samochodu, wówczas wypłaca ona odszkodowanie użytkownikowi pojazdu i bierze w posiadanie auto powypadkowe. Zwykle trafia ono wkrótce pod młotek.

Aukcje takie odbywają się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, choćby w Niemczech czy w Szwajcarii. Wielu rodaków interesuje się szczególnie licytacjami organizowanymi przez firmy ubezpieczeniowe w bogatszych państwach. Przy pewnym rozeznaniu i dozie cierpliwości stosunkowo łatwo natrafią tam na cenne i całkiem niedrogie pojazdy.

Aukcje odbywane pod szyldem ubezpieczalni mają nieco inny przebieg niż te, które znamy z doświadczenia bądź filmów. Licytujący rywalizują w sposób niebezpośredni. Przeważnie najpierw biorą udział w akcji wewnętrznej, którą organizuje firma pośrednicząca, a gdy złożą w niej najwyższą ofertę (co do końca może być tajemnicą) – wtedy przystępuje do tej właściwej, zewnętrznej, przeprowadzanej przez ubezpieczalnię. Firmy ubezpieczeniowe mają nieco inne regulaminy dotyczące aukcji, dlatego warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do danej licytacji.