Samochody z aukcji Data dodania: 5 stycznia 2021

Samochody z aukcji

Zakupu samochodu dokonujemy w różnych miejscach. Nieraz, gdy szukamy fabrycznie nowego auta, wybieramy się do salonu samochodowego. Z reguły wiąże się to ze znacznymi wydatkami. Najczęściej nabywamy używanego pojazdu, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami, udając się do komisu lub szukając w internecie interesujących nas ogłoszeń. Auta z odzysku możemy też otrzymać poprzez aukcje samochodowe. Istnieje wiele ich rodzajów, i znajdziemy na nich różnorodny wachlarz propozycji. 

Zobaczmy, skąd mogą pochodzić takie auta i jak wygląda kupowanie ich na drodze licytacji.

Rodzaje aukcji samochodowych

Aukcje samochodowe przede wszystkim dzielimy według typu podmiotu, który je organizuje. Natrafić więc możemy na licytacje odbywające się pod auspicjami banków, policji, ubezpieczalni czy choćby osób prywatnych chcących w ten sposób sprzedać swój wóz. Rodzaj organizatora powiązany jest także w dużym stopniu z historią oferowanych pojazdów. Wyróżniamy na przykład auta poleasingowe, po windykacyjne, wypadkowe czy bezwypadkowe. Należy też pamiętać, że samochody pochodzące z kraks i stłuczek różnią się między sobą poziomem uszkodzeń – stanem karoserii i sprawnością.

Jedne licytacje mają charakter otwarty, czyli każdy może do nich przystąpić (o ile, oczywiście, jest osobą pełnoletnią); inne – zamknięty, na których licytują wyłącznie uprawnione do tego firmy.

Aukcje przebiegają w rozmaity sposób, albo są one kopertowe, albo nie, jak na licytacjach przeprowadzanych na pewnym popularnym serwisie aukcyjnym.

Aukcje policyjne, rządu, urzędów skarbowych itp

Aukcje aut są także aranżowane przez organa administracji publicznej – policję, urzędy skarbowe czy nawet Biuro Ochrony Rządu. Skąd pochodzą te samochody? Mają one różną historię, niektóre zostają zarekwirowane w poczet długu, inne porzucone przez właścicieli lub też pochodzą z kradzieży. Poza tym instytucje wyprzedają sukcesywnie swoją flotę, zastępując ją nowymi, więc bardziej niezawodnymi maszynami.

Licytujący mogą rywalizować na tych aukcjach o przeróżne auta, także te luksusowe. Cena wyjściowa bywa dużo niższa od wartości rynkowej samochodu. Zwykle są one nieuszkodzone i mają na sobie jedynie ślady normalnego, codziennego użytkowania.

Aukcje konsygnacyjne

Z kolei aukcje konsygnacyjne prowadzone są w imieniu prywatnych sprzedawców. Przeważnie pojazdy trafiają na nie niedługo przed ich rozpoczęciem. Za ich atut można potraktować obecność właścicieli licytowanych maszyn. Aukcje te są otwarte, więc istnieje szansa na rozmowę ze sprzedającymi – co często poszerza wiedzę na temat proponowanych aut.

Aukcje firm ubezpieczeniowych

Odrębną zaś kategorię stanowią aukcje firm ubezpieczeniowych. Wśród wystawianych samochodów dominują pojazdy, które mają w swojej historii stłuczkę, dlatego nazywa się je powypadkowymi. Zdarza się, że wymagają one gruntownej reparacji, choć stosunkowo łatwo natrafić też na samochody wymagające jedynie drobnej naprawy czy wyrównania wgnieceń bądź korekty lakieru czym szybko i sprawnie zajmie się zaufany mechanik. Trafiają się tu również pojazdy poleasingowe i bezwypadkowe.

Szczególnie cenne oferty znajdziemy na licytacjach samochodów z zagranicy, na przykład wywodzących się z majętnej Szwajcarii.

Co istotne, prywatne osoby nie mogą bezpośrednio licytować aut z ubezpieczalni. Upoważnione są do tego firmy współpracujące z przedsiębiorstwami ubezpieczeniowymi, na przykład sprzedawcy. Pośredniczą zatem w transakcjach zawieranych między klientem a ubezpieczalnią.