Sprowadzanie aut z zagranicy Data dodania: 1 lutego 2021

Sprowadzanie aut z zagranicy

Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, z tego jak wiele samochodów na polskich drogach pochodzi z zagranicy. Nie jest ich tak łatwo odróżnić od aut kupionych w kraju, bo także mają polskie tablice rejestracyjne – choć zwykle są to pojazdy zadbane i w bardzo dobrym stanie technicznym. Przeważnie też sygnowane są uznanymi markami. Zastanawiamy się nieraz, w jaki sposób auta te są sprowadzane, skąd pochodzą i co trzeba zrobić, aby samemu stać się posiadaczem auta o zagranicznym rodowodzie.

Sprowadzanie aut z zagranicy na zamówienie

W 2019 roku na polskich trasach jeździło z powodzeniem około milion samochodów sprowadzonych z zagranicy. Znakomita ich większość pochodziła z krajów europejskich, przeważnie tych bogatszych, czyli zachodnioeuropejskich. Zdarzały się także pojazdy z dalszych zakątków globu – jeżeli wywodziły się spoza naszego kontynentu, wówczas przeważnie sprowadzone były ze Stanów Zjednoczonych. Bazując na danych z kolejnego roku, 2020, widzimy, że znaczna część importowanych samochodów była z Niemiec, ponad 300 tysięcy pojazdów. Na kolejnych miejscach są takie kraje jak Holandia, Belgia, Francja, Włochy czy też Szwajcaria (ponad 19 000). Spośród tych aut większość ma niemiecki rodowód, bo pochodzą od niemieckich producentów, chodzi o firmy Volkswagen i Opel. Licznie reprezentowany jest także amerykański wytwórca Ford.

Z roku na rok coraz więcej aut na polskich drogach pochodzi z importu. Z czego wynika taki stan rzeczy? Ktoś mógłby pomyśleć, że chodzi o względy ekonomiczne. Nie do końca tak jest, otóż pojazdy z zachodniej Europy raczej nie są tańsze niż analogiczne modele, które można by znaleźć w Polsce. W głównej mierze najistotniejszym czynnikiem jest ich kondycja. Poprzedni właściciele tych aut mogli ich używać nawet przez długie lata, a i tak zachowały one taki stan, który sprawia, że są atrakcyjne dla nabywców z Polski. Mieszkańcy Niemiec, Holandii czy Szwajcarii przemieszczają się po komfortowo przygotowanych drogach wchodzących w skład zaawansowanej, nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej. Wiemy dobrze, że przejazd przez niektóre polskie drogi – zwłaszcza lokalne – bywa męką dla podróżnych i samego samochodu. Powoli dostosowujemy się do zachodnich standardów – które w innych krajach obowiązują od dekad. Stąd też auta z zagranicy wyróżniają się świetnym stanem technicznym, w tym na przykład zawieszeniem bez zarzutu.

Przy czym sprowadzenie auta z zagranicy wiąże się z koniecznością wypełnienia szeregu formalności – wiele z nich wiąże się z dodatkową opłatą. Trzeba bowiem poza standardowym wykupieniem polisy zapłacić unijny podatek VAT (w którymkolwiek kraju Unii Europejskiej), akcyzę (jej wysokość zależna jest od pojemności silnika importowanego auta). Nieraz pojazd taki wymaga też wykupienia cła (jeżeli został wyprodukowany poza UE). A jeżeli chcemy osobiście zasiąść za jego kierownicą i przyjechać nim do domu, wówczas często nie można się obejść bez badania technicznego i tablic rejestracyjnych.

Całkiem sporo rzeczy trzeba załatwić, nieprawdaż? Wymagają one dużo wolnego czasu, nie zawsze się go ma. Wówczas dobrze skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która nie tylko zajmie się wszelkimi uciążliwymi formalnościami, ale także przywiezie pojazd na lawecie do kraju. Koszt transportu będzie się różnił w zależności od oferty danej firmy oraz długości i rodzaju trasy do pokonania.