Sprowadzanie aut ze Szwajcarii Data dodania: 15 maja 2021

Sprowadzanie aut ze Szwajcarii

Co roku na polskie drogi trafiają auta sprowadzane z zagranicy. Znaczna ich część pochodzi z Niemiec, choć nie brakuje także pojazdów z innych stron. Zdecydowana większość z nich to samochody importowane z Zachodu. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się kupowanie ich w Szwajcarii. Jak wygląda sprowadzenie takiego auta?

Sprowadzanie aut ze Szwajcarii opłaty

Na początku zaznaczmy, o jaki rodzaj aut szczególnie nam chodzi. Zakładamy, że rodacy raczej nie decydują się na kupno nowego pojazdu. Również nie chodzi o w pełni sprawne używane auta. Takich jest pod dostatkiem w Polsce – które są zresztą tańsze. Jakie więc samochody opłaca się importować ze Szwajcarii? Przede wszystkich chodzi tu o powypadkowe pojazdy, które licytowane są na aukcjach. Organizują je firmy ubezpieczeniowe, które po wypłaceniu odszkodowania klientowi otrzymują ich uszkodzone samochody. Auta te są bardzo różnorodne, ale trzeba wykazać się pewną dozą cierpliwości, aby wypatrzyć interesującą dla siebie propozycję. Należy też odpowiednio oszacować wartość licytowanej maszyny – w tym pomocny może się okazać rzeczoznawca.

Do aukcji aut we Szwajcarii przystępuje się zwykle poprzez firmę pośredniczącą, wtedy kiedy najpierw wygramy u nich aukcję wewnętrzną.

Cena licytowanego pojazdu podana jest w netto – należy więc do niej doliczyć szereg innych kosztów. Do kwoty 1000 CHF netto należy doliczyć stałą prowizję, która należy się bankowi (przeważnie jest to 80 CHF).  Ponadto należy opłacić VAT, gdyż Szwajcaria nie leży w Unii Europejskiej. Najlepiej uczynić to na granicy niemieckiej, gdzie wynosi on 19% (przykładowo – w Polsce stawka ta jest wyższa). Jeżeli zaś samochód nie został wyprodukowany w Europie trzeba też zapłacić 10-procentowe cło. Gdy ma europejskie pochodzenie, wtedy wystarczy mieć świadectwo EUR-1. Do kosztów sprowadzenia auta ze Szwajcarii nieraz trzeba też doliczyć sumy przeznaczone na ubezpieczenie pojazdu oraz kupno dla niego tablic rejestracyjnych. Ponosi się ją wówczas, kiedy chce się dotrzeć pojazdem ze Szwajcarii do Polski na kołach. Niemniej w przypadku aut powypadkowych nie jest to częsta praktyka – przeważnie dostarczane są na lawecie. Kupujący zwykle sami nie sprowadzają wygranych na licytacji samochodów – zamiast tego korzystają z usług firm, które oferują import aut ze Szwajcarii. Jego cena jest zależna od miejsca, z którego się ściąga pojazd oraz położenia lokacji w Polsce, do której maszynę należy dowieźć. Znaczenie mają również jej gabaryty. Cena za sprowadzenie osobówki oscyluje przeważnie między kwotami 1700 a 2500 złotych.