Szwajcarskie aukcje internetowe Data dodania: 3 września 2021

Szwajcarskie aukcje internetowe

Niektórym może się wydać, że aukcje dopiero od niedawna są modne. Tymczasem jest inaczej. Owszem, aukcje internetowe są oczywiście wynalazkiem naszych czasów. Niemniej te tradycyjne odbywały się wiele lat temu, już w starożytności. Nietrudno odgadnąć, że taką formę przetargu wymyślili starożytni Grecy, którym zawdzięczamy wiele wynalazków w rozmaitych dziedzinach. Od tego czasu upłynęło ponad dwa tysiące lat – a aukcje wciąż cieszą się popularnością. Wśród nich są także szwajcarskie aukcje internetowe. Co godnego uwagi na nich znajdziemy?

Słowo “aukcja” wywodzi się z łaciny. A jej źródłosłowem jest auctus oznaczający “wzrost”. Niemniej starożytni Rzymianie nie wynaleźli licytacji, lecz jej koncepcję przejęli od Greków, których podbili. Skądinąd bardzo dużo się nimi inspirowali. Swoją filozofię w dużej mierze oparli na naukach wygłaszanych przez greckich mędrców. Odnosi się to na przykład do Marka Aureliusza, jednego z bardziej znanych rzymskich cesarzy. Określał się mianem stoika, a stoicyzm to była jedna z greckich szkół filozoficznych. Zresztą nie przez przypadek przywołujemy tu postać tego władcy i myśliciela. Znany on jest także z tego, że regularnie licytował meble ze swojej rezydencji, a robił to, by spłacić długi. Nie wiadomo do końca, co go doprowadzało do ruiny.

Rzymianie wiele licytacji organizowali po wygranych wojnach. Wtedy to na aukcja trafiali niewolnicy czy łupy wojenne. Kiedy imperium ostatecznie upadło, wraz z tym nieuchronnym zwieńczeniem pewnego procesu do cienia zostały zepchnięte licytacje. Trzeba było poczekać wiele wieków, kiedy znów zaczęto je organizować na większą skalę. Ich renesans zainicjowano w XVII wieku, wówczas powstał nawet w Szwecji prężny dom aukcyjny.

Dzić najwięcej licytacji odbywa się za pośrednictwem Internetu. Nie wychodząc z domu, kupujemy różnorodne rzeczy. Nieraz są to drobiazgi, to znów mamy do czynienia z kosztowniejszymi rzeczami, na przykład z samochodami. Coraz powszechniej nasi rodacy sprowadzają je ze Szwajcarii. Zdecydowana większość importowanych z kraju Helwetów pojazdów pochodzi z aukcji internetowych organizowanych przez szwajcarskie firmy ubezpieczeniowe. Z pomocą polskiego pośrednika można więc wylicytować dość sprawny samochód. Mimo uszkodzeń – w końcu jest to auto powypadkowe – często wciąż mamy do czynienia z wehikułem znajdującym się w dobrym stanie. Nie został bowiem wyeksploatowany nawet w trakcie wieloletniego użytkowania, co w dużej mierze należy zawdzięczać szwajcarskiej infrastrukturze drogowej, która jest zdecydowanie lepiej rozwinięta niż nasza rodzima.