Historia auta ze Szwajcarii Data dodania: 23 listopada 2021

Historia auta ze Szwajcarii

W ostatnich latach każdego roku do Polski nasi rodacy sprowadzają kilkadziesiąt aut ze Szwajcarii. Nie są to wprawdzie rekordowe liczby, bo też więcej pojazdów importowanych jest z Niemiec, Francji oraz kilku innych jeszcze krajów. Niemniej ściąganie aut z Helwecji cieszy się dość dużą i niesłabnącą popularnością. Zainteresowanych takimi pojazdami ciekawi wiele rzeczy, między innymi historia tych samochodów. 

Szwajcaria leży w pewnym oddaleniu od Polski i nie należy do Unii Europejskiej, dlatego też import auta z Helwecji jest poważnym przedsięwzięciem. Choć wymaga ono nakładu czasu oraz środków finansowych, to bywa opłacalne. Szwajcarzy bowiem, jako majętni i wymagający kierowcy, stosunkowo często wymieniają auta. Używane przez nich pojazdy wciąż znajdują się w dobrym stanie. Zdarza się to nawet wtedy, gdy pojazd bierze udział w wypadku czy kolizji. Wcześniej przechodził przez restrykcyjne badania techniczne, a kierowca poruszał się nim po doskonale przygotowanych do jazdy drogach. Stąd też sprowadzenie auta ze Szwajcarii często może być warte zachodu.

Oczywiście najpierw należy oszacować, czy interes taki jest opłacalny. Ważne więc jest to, w jakim stanie technicznym znajduje się wóz. Jeżeli kupujemy go na aukcji organizowanej przez szwajcarską firmę ubezpieczeniową, wówczas auto to ma mniejsze bądź większe usterki. Zapoznamy się z nimi, odwiedzając portale, które pośredniczą w tego rodzaju transakcjach. Kiedy się na nich zalogujemy, wówczas otrzymujemy wgląd w ofertę. Zapoznajemy się ze zdjęciami wystawionymi na aukcjach pojazdów oraz ich opisach sporządzonych przez rzeczoznawcę. Dodatkowo warto się oprzeć na opinii zaufanego mechanika.

Stan techniczny pojazdu to jedno, warto też poznać jego historię. Jak to zrobić? Nie jest to takie trudne. Nie potrzebujemy do tego ani dekodera VIN, ani szwajcarskiego CEPIK-u. Należy odwiedzić stronę Historiapojazdu.gov.pl. Trzeba wtedy podać numer rejestracyjny i numer Vin pojazdu oraz datę jego pierwszej rejestracji. W przypadku gdy auta nie ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów, musimy założyć profil zaufany, by potwierdzić swoją tożsamość. Wtedy w ciągu godziny będziemy mogli zgłosić dwadzieścia zapytań na temat samochodu (między innymi o historię napraw i przeglądów).

Co ciekawe, nieraz mamy możliwość wyszukania dość szczegółowych wiadomości na temat danego pojazdu. Umożliwia to VIN (Vehicle Identification Number), nazywany prościej po prostu numerem nadwozia. Poprzez wpisanie go w wyszukiwarce na historia pojazdu.gov.pl oraz wypełnieniu pól z numerem rejestracyjnym oraz datą pierwszej rejestracji możemy sprawdzić dane auto. Tutaj otrzymujemy bezpłatny raport. Jeżeli zaś chcemy mieć dostęp do bardziej drobiazgowych informacji na innej stronie, wtedy uiszczamy opłatę – z reguły niezbyt wysoką.